Filmová cena LUX 2017

5. decembra 2017

Už od roku 2012 uvádza Európska únia do kín snímky nominované na filmovú cenu LUX prostredníctvom podujatia Filmové dni LUX.

LUX FILM PRIZE

Filmové dni LUX predstavujú prepojenie medzi európskymi filmami a Európanmi. Konajú sa každoročne na jeseň vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Premietané sú 3 finálne snímky, ktoré boli nominované na Filmovú cenu LUX, s titulkami vo všetkých 24 úradných jazykoch.

Film je jedným z najsilnejších kultúrnych „médií“. Film v nás vyvoláva spomienky na osoby, miesta, udalosti a momenty z nášho života. Dojíma a inšpiruje nás, obohacuje diskusie či ich dokonca podnecuje. Ako zdroj emócií nás tiež nabáda popremýšľať o sebe a svojej identite.

Väčšina európskych filmov sa uvádza len v krajine, v ktorej boli vyrobené, a filmy sú zriedkavo distribuované za jej hranicami. Táto skutočnosť je ešte zarážajúcejšia, keď si uvedomíme, že viac ako 60 % všetkých filmov distribuovaných v EÚ je európskej produkcie, no majú podiel len na jednej tretine návštevníkov kín.

Európsky parlament v tejto súvislosti zaviedol v roku 2007 Filmovú cenu LUX. Už 11. rok tak zvyšuje distribúciu kvalitných európskych filmov a obohacuje diskusiu na európskej úrovni.

Na Slovensku Filmové dni LUX zastrešuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu spolu s 19. Medzinárodným filmovým festivalom Bratislava.

Kvalitu finálnych snímok premietaných na Filmových dňoch LUX dokazuje nielen ich nominácia ale aj zisk najprestížnejšieho svetového ocenenia Ceny akadémie za najlepší cudzojazyčný film. V minulom roku získal Oskara film maďarského režiséra Laszla Nemesa „Saulov syn“, ktorý bol finálnou snímkou Filmových dní LUX v roku 2015. Ďalšími snímkami, ktoré získali sošku Oskara, boli film „Ida“ poľského režiséra Pawela Pawlikowského (víťaz LUX 2014) a film „Veľká nádhera“ od Paola Sorrentiniho (finalista LUX 2013).

Ja ako tekvickaMA VIE DE COURGETTE (Ja ako tekvička), film Clauda Barrassu (Švajčiarsko, Francúzsko)

Viac sa dočítate na: http://luxprize.eu/