Eurokomisári na Slovensku

17. júna 2017

V pondelok (19. júna) zavíta na Slovensko podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, kde sa okrem iného zúčastní na konferencii o stave Európskej únie s názvom „EÚ v roku 2017: ako zaistiť lepšiu budúcnosť Európy“, ktorá sa uskutoční v priestoroch Kongresovej sály Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (Hlboká cesta 2, Bratislava). Spolu s Petrom Pellegrinim, podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu, budú od 9:20 diskutovať na tému inovatívny a modernizačný potenciál Európskej únie. Následne sa o 10:30 uskutoční novinársky brífing. Prípadnú účasť na tomto brífingu, prosím, potvrďte na zuzana.harvanova@ext.ec.europa.eu.

Hlavným cieľom konferencie, ktorú organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku (ZEK), je zanalyzovať stav EÚ a preskúmať jej praktický potenciál a pridanú hodnotu pre členské štáty. Konferencia sa začína o 9:00, otvárací príhovor prednesú štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok, Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, či Vedúci výskumného programu Európska únia, RC SFPA Vladimír Bilčík.

V utorok (20. júna) na Slovensko pricestuje komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica. V rámci svojej oficiálnej návštevy sa stretne s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a absolvuje pracovný obed so štátnym tajomníkom MZVaEZ SR Lukášom Parízkom. Po pracovnom obede sa v čase 12:45 – 13:00 na Bôriku uskutoční spoločný tlačový brífing komisára Mimicu a štátneho tajomníka Parízka. Svoju príp. účasť potvrďte na zuzana.harvanova@gmail.com.

Následne komisár absolvuje v NRSR spoločné stretnutie s členmi Zahraničného výboru a Výboru pre európske záležitosti. Na záver ho čaká diskusia s predstaviteľmi mimovládnych organizácií v oblasti medzinárodnej spolupráce a rozvoja na Slovensku.