Komisia proti monopolom: Gazprom na našich trhoch s plynom pod drobnohľadom

14. marca 2017

Gazprom je dominantným dodávateľom zemného plynu vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy. V apríli 2015 Komisia vyjadrila svoje predbežné stanovisko, podľa ktorého Gazprom porušoval protimonopolné pravidlá EÚ, pretože presadzoval celkovú stratégiu na rozdelenie stredoeurópskych a východoeurópskych trhov so zemným plynom. Plynárenský gigant navrhol, že prijme záväzky, aby rozohnal obavy Komisie o hospodársku súťaž na stredo a východoeurópskych trhoch so zemným plynom. Gazprom sa zaviazal, že umožní toky plynu cez hranice za konkurenčné ceny. Európska komisia dnes vyzvala všetkých zainteresovaných, aj Slovensko, aby sa vyjadrili k novým záväzkom Gazpromu.

Audionahrávka slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča k dnešnému oznámeniu Komisie, tu v prílohe, prehľadne predstavuje čo by mali nové záväzky Gazpromu priniesť, čo znamená dnešná výzva Komisie a aké sú očakávané ďalšie kroky.

Ďalšie podrobnosti, ako aj doplňujúce vysvetlenie ako majú záväzky prospieť Slovensku, opisuje priložená tlačová správa:

Gazprom vyzva na pripomienky